Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Kokybės vadyba>Geriamojo vandens kokybės gerinimas: UAB "Akmenės vandenys"

Geriamojo vandens kokybės gerinimas: UAB "Akmenės vandenys"

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344
Aprašymas

Įvadas. Teoriniai tyrimo pagrindai. Lietuvos vandens ūkio apžvalga. Lietuvos vandens išteklių bruožai. Vandens tiekimo funkcijos. Investiciniai poreikiai ir finansavimo šaltiniai. Vanduo žmonėms. Vandens kokybės apžvalga. Geriamojo vandens kokybė. Gruntinio vandens kokybė. UAB "Akmenės vandenys" situacijos analizė. Įmonės charakteristika. Įmonės istorija. Įmonės modelis, struktūra. Įmonės pagrindiniai rodikliai. Išoriniai veiksniai. Vidiniai veiksniai. Veiklos analizė. Verslo aprašymas. Įmonės gamybinė veikla. Vandens tiekimas. Prisijungimų prie vandentiekio skaičius. Bendras vandens suvartojimas. Vandentiekio infrastruktūra. Vandentiekio tinklai. Siurblinės, vandenvietės ir vandens gerinimo įrenginiai. Įrenginių išplėtimas ir pakeitimas. Vandens gerinimas ir tiekimas. Vandentiekio projektavimo principai. Pajamų šaltiniai. Rinkos aprašymas. Finansinis planas. SWOT analizė. Įmonės tikslai. UAB "Akmenės vandenys" vizija. Išvados. Pasiūlymai.

Ištrauka

Aprūpinimas geriamuoju vandeniu yra vienas svarbiausių civilizacijos egzistavimo ir išlikimo poreikių.Numatoma, kad iki 2030 metų dauguma Akmenės rajono gyventojų miesteliuose, gyvenvietėse ir kaimuose bus aprūpinti geros kokybės, nekenksmingu sveikatai geriamu vandeniu, mokėdami už jį priimtiną kainą. Dabartiniu metu geriamu vandeniu apsirūpinama išimtinai iš požeminių vandens sluoksnių, kurie talpina geros kokybės vandenį.Požemio vandens išteklių yra pakankamai, todėl nėra jokios reikmės keisti vandens apsirūpinimo principo. Svarbiausia tai, kad nusprendę rūpintis geriamuoju vandeniu, turėtume pradėti nuo vamzdynų, nes dėl jų gali sugesti net ir labai geras vanduo, gaunamas iš vandenviečių.
Tyrimo problema. Beveik visi eksploatuojami magistraliniai tinklai yra sovietmečiu tiesti rūdijantys plieniniai vamzdžiai.Juose ir įvyksta avarijos. Šie vamzdynai neatsparūs korozijai. Dėl mikrobiologinės taršos prevencijos į vandenį įvedamos chloro dujos, kurios ištirpusios sudaro agresyvią aplinką ir korozija sparčiai didėja.
Centralizuoto vandentiekio tinklai projektuoti ir statyti buvo sovietiniais metais, kai mokesčiai buvo ypatingai maži, todėl vandens suvartojimas buvo didelis. Padidėjus vandens kainai, dvigubai sumažėjo vandens sunaudojimas, todėl jis užsistovi ir iš vamzdyno vartotojui patenka kur kas daugiau geležies ir dumblo. Piko valandomis, kai vandens suvartojimas staigiai padidėja, dėl hidraulinių smūgių iš vamzdynų išsiplauna daugiau geležies.
Daug rūdžių ir nešvarumų iš vamzdynų išplaunama remontuojant vandentiekio tinklus, kai remonto metu nuo smūgių atskyla rūdys.Kartais vamzdynai po remonto nepakankamai praplaunami
Vadinasi, įtaką geriamojo vandens kokybei daro medžiagos, iš kurių pagaminti vamzdynai. Vamzdynai vandenį praturtina visais metalais, kurių yra jų sudėtyje, kitaip iš čiaupo vanduo bėga prieš tai ilgai keliavęs vamzdžiais. Jis būna ne visada malonaus kvapo, jame gali būti per didelė geležies koncentracija bei nuosėdų.
Ši problema aktuali visuose šalies rajonuose, tad gaminamų vamzdžių medžiagoms tobulinti skiriamas vis didesnis dėmesys, pasinaudojama ir naujų technologijų laimėjimais.
Daug pastangų reikia įdėti vandentiekio tinklui gerinti bei vandens apskaitai tvarkyti. Gaunama nemažai gyventojų skundų dėl vandens kokybės – per didelis geležies kiekis, padidėjęs vandens drumstumas, blogas kvapas, ruda spalva.
Geriamojo vandens savybių gerinimas priklauso nuo dviejų aplinkybių – nuo natūraliai požeminiuose sluoksniuose susidariusio " žalio" vandens cheminės sudėties ir nuo papildomo jo paruošimo techninėmis priemonėmis prieš tiekiant vandenį į tinklą [prof. V.Juodkazis]. Pasak profesoriaus V.Juodkazio " vanduo – palanki mikroorganizmams terpė.Lietuvoje be papildomo paruošimo techninėmis priemonėmis vandenį į vandenio tinklus tiekti negalima. Pagrindinis
" kaltininkas" yra geležis ir kalkės, kurios koncentracija viršija leistinas normas. Norint iš " žalio" požeminio vandens padaryti gerą geriamąjį vandenį, šiuos trūkumus reikia šalinti".
Geležis pagal higieninius normatyvus priskiriama prie indikatorių analizių. Geležis yra būtinasis elementas. Organizmas pasisavina apie 10 proc. geležies. 2 mg/l geležies koncentracija geriamajame vandenyje nekelia grėsmės vartotojų sveikatai.
Dar viena iš priemonių šiai problemai spręsti yra naudoti buitinius vandens filtrus. Jeigu teršalų vandenyje daug, juos reikia labai dažnai keisti. Jei užteršti filtrai nepakeičiami, jie tampa antrinio teršimo priežastimi. Ši tarša dažniausiai yra daug pavojingesnė nei pirmoji. Susikaupusiuose nešvarumuose dauginasi bakterijos, kurios gali sukelti infekcines ligas.
Opios geriamojo vandens tiekimo problemos.
Vartotojas moka už naudojamą vandenį ir siekia, kad vanduo būtų kokybiškas.
Temos aktualumas. Esanti vandens tiekimo įmonių situacija daugelyje Lietuvos miestų, tame skaičiuje ir Akmenės rajone kaip ir minėta, sovietmečio palikimas.Eksploatuojami vamzdynai seni, gerokai susidėvėję. Juose bėgant laikui susikaupia nuosėdos. Ši problema paaštrėjo kai labai sumažėjo vandens suvartojimas. Tinkluose vanduo ėmė užsistovėti.Užsistovėjimo efektas neatsiejamas ir dėl tos aplinkybės, kad mūsų vandentiekio vamzdynai kloti tais laikais, kai buvo reikalaujama tiekti kuo daugiau vandens, į tai atsižvelgiant ir buvo apskaičiuoti pajėgumai. O kad vandens suvartojimas dėl daugelio aplinkybių ( pramonės įmonių likvidavimosi, beatodairiško vandens taupymo ir pan.), labai sumažėjo, vamzdynai nuo to " nesusitraukė". Užtat, kai kada vartotojai patiria nepatogumų, kai iš čiaupų ima bėgti nevisiškai skaidrus vanduo.
Kad žmonėms netrūktų gero, skanaus, švaraus, šalto geriamojo vandens, reikalinga renovuoti senus tinklus. Žmonių sveikatingumas neatsiejamas nuo vandens kokybės, pagrindinė pareiga yra tiekti kuo geresnės kokybės vandenį, kuo saugiau ekologiniu požiūriu pašalinti bei išvalyti nuotekas ir į atvirus vandens telkinius grąžinti kuo švariau išvalytą vandenį. Iš gręžinių paimamas švarus vanduo, tačiau jam patekus į vamzdynus atsiranda ištirpusios geležies bei jis tampa drumstesnis.
Vandens taupymas nevirsta racionaliu vartojimu, o tampa paprasčiausiu higienos nepaisymu. Pagrindinė išeitis – atnaujinti vandens tiekimo įmonės ūkį.
Kad vien Akmenės rajone sutvarkytume vandens tiekimo įmonės ūkį pagal šiuolaikinius reikalavimus, renovacijai turėtume išleisti apie 7 milijonus litų.
Pagrindinė priežastis, neleidžianti išspręsti bendrovei iškilusių uždavinių yra lėšos. Mažėjant vandens suvartojimui, mažiau ir gaunama pajamų, kurių taip reikia investicijoms. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKokybės vadybos diplominis darbas
KategorijaVadyba >  Kokybės vadyba
TipasDiplominiai darbai
Apimtis43 puslapiai 
Literatūros šaltiniai15
Dydis181.43 KB
Autoriusekonomiste
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Geriamojo vandens kokybes gerinimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą