Kokybės vadybos evoliucija – tai pokyčių jėga viso verslo pasaulio mastu, veikianti konkurenciją, vartotojus ir tobulėjančią informacijos perdavimo techniką.
Standarte LST EN ISO 8402 kokybės vadyba apibrėžiama taip: Kokybės vadyba - tai bendrosios valdymo funkcijos dalis, nustatanti kokybės politiką, tikslus ir pareigas bei tam naudojanti priemones - kokybės planavimą, kokybės valdymą, kokybės užtikrinimą, kokybės gerinimą, remdamasi kokybės sistema. Kokybės vadyba yra visų lygių vadovų pareiga, bet jai privalo vadovauti aukščiausioji vadovybė. Be to, kokybės vadybos įgyvendinimas apima visus organizacijos darbuotojus.
Orientuojantis organizacijai į kokybės vadybą, kokybės apibrėžimas tampa ypač aktualus, nes nuo jo priklauso, kaip kokybės vadyba bus kuriama organizacijoje, kokia bus kuriama organizacijos kultūra, kaip tai įtakos darbuotojus, net gi nuo to priklausys organizacijos būsima sėkmė.
Kokybės vadybos gerinimo procesas, diegiant naujas inovacijas ar naują technologiją, vyksta be sustojimo kovojant už geresnę kokybę. Taigi kokybės vadyba pastoviai evoliucionuoja konkurencinėje aplinkoje. Šiuolaikinėms organizacijoms privalu tobulinti savo gaminių ir paslaugų kokybę. Vienas iš kokybės gerinimo tikslų yra išlikti versliam. Kitas pagerintos kokybės pranašumas - didesnis efektyvumas ir mažesnės išlaidos. Norėdamos šių dienų pasaulio rinkoje atlaikyti konkurenciją, bendrovės turi akcentuoti kokybės vadybos svarbą.
Vienas iš žymiausių visuotinės kokybės vadybos kaip mokslo kūrimo pradininkų ir pagrindinių šio mokslo nuostatų diegimo iniciatorius buvo amerikietis prof. Edvardsas Demingas (Edvards Deming). Įvairiose veiklos srityse yra žmonių, kurie žymūs tuo, kad yra nežinomi. E. Demingas buvo pagrindinis šios sąvokos įrodymas. Nuo pat jo atradimo momento NBC televizijos eteryje 1980 metais iki jo mirties Demingas niekada neprarado pranašo, ignoruojamo savo šalyje, įvaizdžio. Tai žmogus, kuris manė, jog yra teisinga ir būtina išsakyti vadovybei jos trūkumus. Iš tikrųjų jis buvo vienas žymiausių kokybės teorijos mokytojų pasaulyje. Žmogus mielai sutinkamas valdymo įstaigose ar fabriko cechuose. Juo žavėjosi netgi tie, kuriuos jis suerzindavo. Jis teigė, kad būtent valdžia kalta dėl daugumos Amerikos "ligų", bet galbūt jo revoliucingiausi pranešimai valdančioms klasėms ir buvo svarbiausias įsitikinimas, kad darbuotojas gali ir yra pasiruošęs dirbti daug ir sunkiai, jei jam suteiksime sąlygas mąstyti, o kontrole bus vykdoma atsižvelgiant į kokybę. ...